پروفسور علی کرمی در گفتگو با خبرنگار تابناک کرمانشاه ضمن اشاره به مصرف بی رویه لوازم آرایشی در ایران و تاثیر مستقیمی که بر سلامت انسان دارند، اظهار کرد: لوازم آرایشی در ایران تولید و یا وارد میشود و بسته به میزان قیمت کیفیتهای متفاوتی دارند، لوازم آرایشی ارزان عمدتا قاچاق، از برندهای نامعتبر و تقلبی هستند و عمده نگرانی ما از این لوازم آرایشی است. مارک های معروفی که در کشور نمایندگی دارند معمولا برای حفظ برند خود سعی می کنند محصولات تقلبی برند را از بازار خارج کنند. برند هیدرودرم بیبی دارای محصولات مراقبت از پوست، مو و بدن برای کودکان و نوزادان می باشد. به گفته هافستد، جامعه ایرانی از نظر فرهنگی به شدت محدودکننده است. بیشتر این آموزشها به تعدادی کتاب موفقیت و اصول روانشناسی عامیانۀ غیرآکادمیک محدودند؛ کتابهایی که زمینۀ غالب آنها رسیدن به موفقیت با سعی و تلاش شخصی است که انگیزۀ افراد را برای تلاش بیشتر در جامعه تحریک و افراد را مسئول وضعیت موجود خود شناسایی میکند؛ بهگونهای که افراد در صورت تلاش و موفقیت روزافزون میتوانند به موفقیت برسند و اگر تاکنون به موفقیت نرسیدهاند به این دلیل بوده است که تلاش چندانی نداشتهاند، کمکاری کردهاند و درگیر افکار منفی بودهاند؛ درواقع، بیشتر روانشناسان عامهپسند این کتابها را نگاشتهاند و مسئولیت موفقیت و شکست افراد را نه در جامعه که در وجود افراد جستجو میکنند.

علاوه بر این عوامل، باید از عامل دیگری سخن گفت که بیشتر حوزههای ارزشی و نگرشی اعضا را درگیر خود میکند. صاحبان مغازهها و فروشندهها درگیر حساب و کتاب هستند یا بارهای تازهرسیده را از جعبههایی که روی بیشتر آنها به خط چینی نوشته شده، بیرون میآورند. با گرفتن چنین مجوزهایی، این شرکتها برای شروع کار به سراغ لیدرهای قدیمی گلدکوئست رفتند و از آنها دعوت به همکاری کردند. مهرداد کارش به لوازم آرایش مربوط نمیشود اما چون مغازهاش کنار صنف لوازم آرایشفروشیهاست، بارها دیده که صبحهای خیلی زود قبل از آنکه مأموران مبارزه با قاچاق کارشان را شروع کنند، باربرها لوازم آرایشهای قاچاق را خالی و فروشندهها هم آنها را به سرعت در مغازهها جاگیر میکنند. شاید بتوان پرس و جو را از بازار تهران، جایی که لوازم آرایشی به دست مصرفکننده میرسد، شروع کرد؛ محلی که بسیاری از آرایشگرها یا مصرفکنندههای بالای لوازم آرایش به بهانه ارزانتر بودن این محصولات به آنجا مراجعه میکنند.

به همین دلیل دولت به صورت ناخواسته، بسیاری را به سمت قاچاق کالا سوق میدهد؛ حتی کسانی که تمایل دارند به صورت قانونی کار کنند. برخورد مغازهدارها با کسانی که خواهان جنس بیشتری هستند صمیمانه و با احترام است و به آنهایی هم که جنس تک میخواهند، از سر ناچاری جوابی میدهند. با اینکه فروشگاههای لوازم آرایشی بازار مروی خلوت و بیرونق هستند و مغازهدارها در یک روز عادی کاری، پشت صندوق، بیکار نشستهاند و به امید واردشدن مشتری چشم به در دوختهاند اما پاساژ صدف در بازار تهران پررونق است. امیری با بیان اینکه بهای تمامشده کالای قاچاق ارزانتر از جنس شرکتی است، به همین دلیل مشتری و مغازهدار ترجیح میدهند از جنس قاچاق استفاده کنند، میگوید: «فکر میکنید قاچاق چگونه میآید؟ در حال حاضر با ۱۰۰ هزار تومان میتوان ادکلنی مشابه ۲۰۰ هزار تومانی سابق خرید که قیمت آن به یک میلیون و دویست هزار تومان افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر قیمت یک ادکلن ۱۰۰ هزار تومانی، ۳۰۰ هزار تومان افزایش داشته است و یک کارمند باید مبلغ بیشتری از حقوق یکماهه خود را برای این کار در نظر بگیرد ولی ما همان ۵ تا ۱۰ درصد سودی را که داشتیم، همچنان داریم. اگر قبلاً در فروش یک ادکلن ۱۰ درصد سود میکردیم همچنان این سود را داریم.

آقا این مداد چشماتون چنده؟ محصولات این شرکت شامل انواع کرم های ضدآفتاب، مرطوب کننده، محصولات ضدجوش، انواع پن های درماتولوژیک، محصولات لایه بردار، کرم های ضدچروک، سفت کننده پوست و غیره هستند که با استفاده از مواد اولیه با کیفیت فرموله می شوند و درج لوگوی Formulated with usage of Silab actives بر روی بسته بندی این محصولات نشان دهنده مجوز همکاری با شرکت معتبر فرانسوی سیلاب است. حتی تحقیقات نشان داده است که سرب در دوز بالا می تواند به ناهنجاری پیش از تولد و حتی سقط جنین بیانجامد. او میگوید: «کار ما هم مثل مشاغل دیگر تحت تأثیر مسائل اقتصادی اُفت کرده است اما چون بیشتر دلالی محسوب میشود، یعنی جنسی را میخریم و میفروشیم، مسائل اقتصادی در آن به اندازه شغلهای دیگر تأثیرگذار نبوده است زیرا سود حاصل از فروش ما ثابت است. به دلیل انجامنشدن ثبت سفارش، یکسری کالاها کم هستند اما هر جنسی در حوزه لوازم آرایش را میتوان به وفور پیدا کرد.

منبع:

پیشگامان شیمی