مگر چند نفر در دنیا وجود دارد که از ماکارونی خوشش نیاید؟ ماکارونی احتمالاً یکی از محبوب‌ترین غذاهاست، غذایی که معمولا در خانواده‌ها یک بار در هفته تهیه می‌شود. از طرفی خیلی از ما عادت داریم به حیوان خانگی خود غذای خانگی بدهیم چرا که از مزایای غذای خانگی برای سگ و گربه باخبر هستیم. اما آیا ماکارونی هم برای گربه مفید است و میشود به او داد؟

به گفته متخصصان جواب این سوال شاید است. پاستا برای بسیاری از گربه‌ها بی‌خطر است. با این حال، مثل بیشتر غذاهای انسانی برای حیوانات خانگی باید نکات مختلفی را رعایت کرد تا از خطرات احتمالی  پیشگیری کنید.

در این مقاله خواهیم گفت که می‌توانیم به گربه‌تان ماکارونی بدهیم یا نه و اگر می‌توانیم، چگونه باید به او ماکارونی بدهیم.

آیا گربه‌ها می‌توانند پاستا بخورند؟

مانند بسیاری از وعده‌های غذایی انسانی که گربه شما ممکن است به آن‌ها علاقه داشته باشد، ماکارونی هم برای گربه بی خطر است اما تا حد زیادی بستگی به نحوه تهیه آن دارد. ماکارونی برای گربه بی خطر است اما ارزش غذایی خیلی زیادی هم ندارند. گربه‌ها گوشتخوار هستند، پس باید بیشتر برنامه غذاییشان از منابع پروتئینی مثل ماهی یا مرغ باشد. در واقع کمبود دریافت پروتئین در بدن گربه می‌تواند منجر به بیماری جدی شود ومشکلات سلامتی زیادی را در پی داشته باشد. در نتیجه بهتر است به هیچ وجه ماکارونی تبدیل به غذای اصلی گربه نشود.

ماکارونی مملو از غلات است و این ماده، هیچ ارزش غذایی برای این دوستان چهارپای ما ندارند. ماکارونی همچنین حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای گربه نیست و بیش از حد دادن این غذا به گربه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

چگونه با خیال راحت به گربه خود ماکارونی بدهیم؟

قبل از دادن هر نوع غذای انسانی به حیوان خانگی اعم از گربه یا سگ یا هر حیوان دیگری، بهتر است قبل از آن با دامپزشک صحبت کنید. دامپزشکتان به خوبی نیازهای غذایی گربه شما را می‌داند و به شما توصیه‌های لازم برای دادن یا ندادن این غذا را به گربه می‌دهد.

در صورتی که دامپزشکتان موافق کرد، بهتر است ابتدا مقدار خیلی کمی به گربه‌تان بدهید و در صورت ظاهر نشدن هیچ گونه علائم مشکلات گوارشی در گربه، متوجه خواهید شد که گربه‌تان قابلیت هضم این غذا را دارد. ولی در صورتی که کوچک‌ترین علائم مشکلات گوارشی را در گربه‌تان دیدید، بهتر است کلا این غذا را از برنامه غذایی او حذف کنید.

نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که هرگز و هرگز به گربه خود ماکارونی خام ندهید. بدن آن‌ها برای هضم رشته ماکارونی یا نودل توانایی ندارد و امکان خفگی نیز در آن‌ها وجود دارد. در صورتی که گربه‌تان رشته‌های خام ماکارونی خورد با دامپزشک صحبت کنید و مراقب علائم ناراحتی معده او باشید.

خطرات ماکارونی برای گربه

خب تا اینجا گفتیم که خوردن ماکارونی برای گربه خوب نیست ولی از طرفی خیلی هم بد نیست و می‌شود هر از چند وقت یک‌بار این غذا را به گربه داد؛ به شرطی که ماکارونی ساده باشد و افزودنی دیگری به آن اضافه نشده باشد مثل سس، کره یا هر ماده‌ی اضافی دیگری. برخی از مواد دیگر همانند سیر، پیاز یا نمک می‌توانند هم برای گربه‌ها و هم برای سگ‌ها سمی هستند، پس وجود این مواد در ماکارونی یا هر غذایی برای گربه می‌تواند به شدت برای او مشکل زا باشد. 

اینا البته همه نکات نیستند و باید حواستان باشد که خوردن ماکارونی برای گربه می‌تواند منجر به چاقی و اضافه وزن او شود. طبق گفته سایت cattime.com غذای ماکارونی مملو از مولکول‌های نشاسته و گلوتن است که وظیفه تولید انرژی را دارند. برخی از گربه‌ها نمی‌توانند این ماده غذایی را هضم کنند چون گوشتخواران اجباری هستند و در نتیجه، این مواد به جای متابولیزه شدن به چربی تبدیل می‌شوند و منجر به افزایش وزن گربه می‌شوند و از طرفی خوردن این غذا برای آن‌ها منجر به مشکلات گوارشی همانند اسهال هم می‌شود. در صورتی که گربه شما هم جزو این دسته از گربه‌ها هستند، کلا باید ماکارونی را از برنامه غذایی گربه حذف کنید.

آلرژی به گلوتن موجود در ماکارونی برای گربه‌ها

عدم تحمل گلوتن در گربه‌ها یک عارضه گوارشی نادر است که با مصرف غذاهای غنی از گلوتن مانند رژیم‌های غذایی مبتنی بر گندم (مثل ماکارونی) ایجاد می‌شود. گربه‌ها گوشتخواران اجباری هستند و نمی‌توانند گلوتن را تجزیه کنند زیرا فاقد آنزیم‌های خاص مورد نیاز برای هضم این مولکول‌ها هستند. در نتیجه وجود گلوتن در رژیم غذایی گربه‌ها چندان مفید نیست و مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک در گربه‌ها شود.

علائم آلرژی به گلوتن در گربه‌ها

اگر گربه شما نسبت به گلوتن آلرژی داشته باشد، این آلرژی با علائم زیر خود را نشان می‌دهد:

·        کاهش وزن: آلرژی به گلوتن ممکن است باعث کاهش وزن در برخی از گربه‌ها شود زیرا جذب مواد مغذی تقریباً در سیستم گوارش آن‌ها متوقف می‌شود.

·        اسهال مزمن: همانطور که گفتیم عدم تحمل گلوتن در گربه‌ها نادر است. اما از طرفی حساسیت به گلوتن در میان این حیوانات شایع‌تر است و عمدتاً این حساسیت خود را با اسهال مکرر و مزمن نشان می‌دهد. اسهال هم از طرفی می‌تواند منجر به بی‌حالی حیوان شما شود. اسهال مزمن نیاز به مراجعه فوری به دامپزشک دارد چرا که از دست رفتن مقدار زیادی آب برای گربه می‌تواند خطرناک باشد.  

·        آسم گربه: آسم یک بیماری آلرژیک تنفسی است. این بیماری با افزایش سن گربه پیشرفت می‌کند و گربه‌های مسن نسبت به این بیماری بیشتر مستعد هستند و متاسفانه هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. مصرف ماکارونی که مملو از گلوتن است ممکن است گاهی باعث ایجاد آسم گربه در گربه‌های مسن‌تر شود و این بیماری نیز منجر به خس‌خس سینه، تنفس سخت و سرفه شود.

·        خارش و خشکی پوست: مصرف غذاهای غنی از گلوتن مثل ماکارونی برای گربه ممکن است باعث خارش و خشکی پوست شود که نه تنها برای او آزاردهنده است بلکه منجر به خاراندن بیش از حد می‌شود که می تواند به ایجاد زخم‌های باز و عفونت‌های باکتریایی منتهی شود.

·        استفراغ: استفراغ اولین واکنش قابل مشاهده بدن گربه در برابر مواد حساسیت‌زاست.

جمع بندی

در نهایت در جواب این سوال که ماکارونی برای گربه خوب است یا نه، باید گفت که بهتر است که غذا را به گربه خود ندهید چرا که احتمال دارد که گربه شما نتواند این غذا را به خوبی هضم کند. اگر گربه بتواند این غذا را هضم کند باز هم نباید این غذا را به مقدار زیاد به او داد چرا که گربه یک گوشتخوار اجباری است و انرژی مورد نیاز بدنش را از منابع پروتئینی دریافت می‌کند و دادن مقدار زیاد این غذا منجر به چاقی می‌شود و ارزش غذایی خوبی برای گربه ندارد.