سرمایه گذاری در بازار فلزات یکی از بهترین راه های پس انداز در کشور است. تورم در ایران سال هاست که از کنترل خارج شده است. در این صورت همه پول خود را در دلار، طلا، خانه، زمین و ... سرمایه گذاری می کنند. می چرخد ​​و سعی می کند ارزش سرمایه گذاری را حفظ کند. در همین حال، برخی از افراد باهوش نیز بازار ضایعات فلزی را انتخاب می کنند.

جای تعجب نیست که بازار فولاد با بازده بالا باعث افزایش سرمایه و حفظ دارایی ها می شود. به این ترتیب سرمایه گذاری در این بازار نیز مانند هر بازار دیگری ریسک ها و قوانین خاص خود را دارد. اگر کسی در این بازار سرمایه گذاری کند بدون اینکه بداند چه کاری باید انجام دهد و چه کاری را نباید انجام دهد. او هیچ سودی دریافت نخواهد کرد. اما می تواند به راحتی دارایی های اصلی خود را نیز از دست بدهد.

اگر به سرمایه گذاری در فلزات فکر کرده اید، بدون شک ایده خوبی دارید. با این حال، توصیه می کنیم که وقت خود را صرف کنید. حتما تمام جوانب بازار، ریسک ها، سختی ها و ... را در نظر بگیرید تا آب را تکان ندهید، ما سعی می کنیم قبل از استفاده از بازار هر آنچه را که باید بدانید را مرور کنیم. در سال 1401، با درک بهتری شروع خواهیم کرد.

سال 1401; بهترین فرصت سرمایه گذاری در بازار آهن

سال 1401 یکی از طوفانی ترین سال های مالی بود. به خصوص در نیمه دوم سال، شتاب تورم به حدی رسید که حتی بسیاری از تحلیلگران مالی نیز شگفت زده شدند. امسال قیمت ارز بسیار بالا رفت و از آنجایی که این شاخص بر قیمت تمام کالاهای اساسی و مصرفی تاثیر می گذارد، همه بازارهای مالی متشنج شد. این بازارها شامل بازار آهن بود. به چند دلیل نرخ ارز و دلار بیشتر از سایر بازارها بر این بازارها تأثیر می گذارد. زمانی که دلار در حال کاهش یا افزایش است، قیمت تمام بخش های فولادی نیز در نوسان است.

به همین دلیل یکی از بهترین فرصت ها برای سرمایه گذاری در بازار فلزات در نیمه دوم سال 1401 زمانی بود که قیمت دلار افزایش یافت و فلز افزایش چشمگیری پیدا کرد. اکثر افرادی که در سال 1401 در این بازار سرمایه گذاری کردند موفق به کسب سود بالایی شدند.

مقایسه بازده سرمایه گذاری در آهن با سایر بازارهای مالی

همانطور که در بالا ذکر شد، در سال 1401 تمام بازارهای مالی رکوردهای تاریخی را ثبت کردند. در سه ماهه دوم امسال نسبت به سال گذشته قیمت ها در بازار آهن تقریبا دو برابر شد. به عنوان مثال قیمت فولاد در سال 1401 نسبت به سال 1400 حدود 15200 تومان افزایش یافت. افزایش باورنکردنی 93 درصدی. به طور مشابه، بخش های دیگر مانند راه آهن رشد بی سابقه ای داشته اند. در مقایسه با پایان سال 1400، قیمت فولاد حدود 9800 تومان افزایش یافت که نزدیک به 55 درصد افزایش یافت.

از طرفی دیگر بازارهای مالی مانند: طلا، مسکن و خودرو نیز قطعاً از این بازارها عقب نیستند. سکه و طلا بیشترین بازدهی را دارند. قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی از ابتدا تا پایان سال 1401 تقریباً 142 درصد سودآوری داشت و پس از آن هر گرم طلا در سال گذشته با افزایش 113 درصدی در رتبه دوم سودآورترین بازارهای مالی قرار گرفت. دلار که دلیل اصلی افزایش قیمت بود، از ابتدای سال 1401 تا پایان سال 85 درصد افزایش یافت. پس از آن بورس ۴۲ درصد رشد کرد و املاک ۳۷ درصد در رتبه های بعدی بازارهای مالی از نظر سودآوری رشد کرد.

آیا سرمایه گذاری در بازار فلزات سودآور است؟

همانطور که آمار سال 1401 نشان می دهد، سرمایه گذاری در بازار فلزات در مقایسه با بازارهای بزرگ مالی سود زیادی داشته است. ناگفته نماند که این موضوع در سال های گذشته نیز تکرار شده و کارایی این محصول به همگان ثابت شده است. به عنوان مثال در سال 1400 سود بازار میلگرد به 23.5 درصد رسید. اگر این بازدهی را با سود سایر محصولات مانند سکه و دلار در سال 1400 مقایسه کنیم، این موضوع بیش از پیش ثابت خواهد شد. زیرا ارز تنها 0.4 درصد را تجربه کرد و دلار 8 درصد در آن سال افزایش یافت.

بنابراین، از آنجایی که همیشه توصیه می شود تمام دارایی های خود را در یک سبد سرمایه گذاری نکنید، می توانید در این بازار با دلار، طلا و غیره حساب باز کنید. به طور خاص اتوها کالاهای مصرفی هستند و در هر صورت مشتریان خود را دارند. این دوره ها فقط در زمینه ساخت و ساز نیستند. آنها در بسیاری از صنایع دیگر مانند خودروسازی، کشتی سازی و غیره استفاده می شوند. البته قبل از ورود به این بازار باید به نکات مهمی که اشاره می کنیم توجه کنید.

مهم ترین نکاتی که در سرمایه گذاری روی آهن باید در نظر گرفت

قیمت قطعات فولادی بر اساس وزن محاسبه می شود. به همین دلیل حتی یک خرید با تناژ کم هم نیاز به بودجه بالایی دارد. در نتیجه ورود با سرمایه کمتر به این بازار چندان منطقی و عملی به نظر نمی رسد.

از سوی دیگر، سرمایه گذاری های بزرگتر در این بازار با ریسک بالاتری همراه است. زیرا سود و زیان بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل باید همه جوانب را در نظر بگیرید و قبل از اقدام مطمئن ترین اقدامات را انجام دهید. در مرحله بعد، ما به مهمترین عواملی که باید در نظر گرفته شوند، نگاه می کنیم.

یاد بگیرید که حرکت قیمت را پیش بینی کنید

همانطور که می دانید قیمت ها در این بازار نیز مانند بازار طلا و دلار هر روز منتشر می شود. جدای از این، قیمت ها نیز به شدت تحت تاثیر داستان، مسائل سیاسی و اقتصاد کشور و ... است. به همین دلیل نوسان قیمت در این بازار بالاست. در شرایطی بسیاری از افراد بی تجربه نگران این هستند که آیا قیمت میلگرد قابل پیش بینی است یا خیر. آیا می توان سایر بلوک های فولادی را قیمت گذاری کرد؟

با این حال، پیش بینی روند بازار کار آسانی نیست. به ویژه با توجه به شرایط سخت و دشوار اقتصاد کشور در سال های اخیر، تحت فشار شدید تحریم ها قرار گرفته است. اما برای یافتن بهترین فرصت سرمایه گذاری در بازار آهن باید بتوانید تا حدودی وضعیت بازار را ارزیابی کنید. برای این کار باید با مهم ترین عوامل موثر بر قیمت این قطعات آشنا شوید.

عوامل موثر بر قیمت مقاطع فولادی را بشناسید

هنگام تعیین نرخ روزانه پروفیل فولادی، عوامل متعددی در نظر گرفته می شود. برخی از این عوامل تأثیر بیشتری دارند، در حالی که برخی دیگر می توانند به طور غیر مستقیم روند قیمت گذاری را تغییر دهند. البته برای سرمایه گذاری روی آهن باید تمامی این عوامل را کنترل کنید که در زیر به مهم ترین آنها اشاره شده است:

نرخ مبادله: ارزش دلار رابطه مستقیمی با نرخ ارز دارد. کوچکترین نوسانات نرخ ارز این بازار را متلاطم می کند. زیرا هر دو بازارهای مالی مهمی هستند. از سوی دیگر این بخش ها به عنوان یکی از اصلی ترین کالاهای وارداتی و صادراتی به شمار می روند. این امر بازار را نسبت به نوسانات ارز حساس تر می کند.

قیمت طلا: اجزای آهن مانند طلا فلزات گرانبها محسوب می شوند. در نتیجه طبیعی است که قیمت بین المللی یا داخلی سکه و طلا رابطه مستقیمی با نرخ های جاری داشته باشد.

شاخص های جهانی: برای سرمایه گذاری مطمئن، باید بازار جهانی را نیز رصد کنید. شاخص جهانی فولاد بیشتر بر اساس قیمت های صادراتی از کشورهای تامین کننده عمده مانند چین تعیین می شود. بنابراین رویدادهای کوچک سیاسی، اقتصادی یا غیره در این کشورها منجر به تغییرات شدید قیمت های جهانی می شود. از سوی دیگر حجم عرضه و تقاضای جهانی نیز می تواند این شاخص را تغییر دهد.

جالب اینجاست که شاخص داخلی ایران به عنوان یکی از صادرکنندگان قطعات فولادی می تواند بر قیمت جهانی فولاد تاثیرگذار باشد. اما این رابطه دو طرفه است. این بدان معناست که نرخ ارز داخلی تحت تاثیر نرخ ارز جهانی است. زیرا بخشی از مواد اولیه و نیاز داخلی کشور از طریق واردات این واحدها تامین می شود.

رویدادهای اقتصادی و سیاسی روز

تحولات سیاسی یا اقتصادی در هر نقطه از جهان می تواند به طور غیرمستقیم بر قیمت سنگ آهن در بازار تأثیر بگذارد. به خصوص اگر ایران یا کشورهای تامین کننده در این مسائل دخالت کنند، این تاثیر بیشتر دیده می شود. بنابراین برای کار و سرمایه گذاری در بازار آهن باید از اخبار داخلی و خارجی مطلع باشید. حتما دقت کنید، به خصوص اگر کوچکترین اشاره ای به تفاوت ایران با سایر کشورها می بینید.

عرضه و تقاضا

یکی از عواملی که باعث تغییر قیمت هر محصول می شود، میزان عرضه و تقاضا است. قیمت بلوک های فولادی نیز تحت تاثیر این عامل است. البته فعالیت در این بازار نسبت به بازار طلا و دلار نیاز به سرمایه بیشتری دارد، بنابراین به ندرت شاهد افزایش ناگهانی تقاضا هستیم. با این حال، برای شناسایی بهترین فرصت سرمایه گذاری در بازار سنگ آهن، باید عرضه و تقاضا را نیز برآورد کنید.

برای مثال باید بدانید که در فصل سرد سال معمولا شاهد رکورد نسبی بازار هستیم. بنابراین خرید و فروش در نیمه دوم سال با ریسک کمتری نسبت به نیمه اول سال به نظر می رسد. البته ناگفته نماند که شرایط اقتصادی کشور گاهی این قانون را زیر پا می گذارد. همانطور که در نیمه دوم 1401 م.

سرمایه گذاری بلند مدت یا کوتاه مدت؟

سرمایه گذاری آهن می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت انجام شود. هر نوع سرمایه گذاری مزایا و معایب خاص خود را دارد. در زیر نگاهی کوتاه به هر دو روش خواهیم داشت.

سرمایه گذاری در بازار فولاد در بلندمدت

تجربه نشان می دهد که قیمت سنگ آهن در ایران معمولا با گذشت زمان افزایش می یابد. از این رو، سرمایه گذاری در بلندمدت نتیجه خواهد داد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که در این نوع سرمایه گذاری ریسک کمتری خواهید داشت. با این حال، برای رسیدن به درآمدی که می خواهید، قطعاً باید مدت بیشتری صبر کنید. از طرفی در این مدت باید سرمایه اولیه بالایی را سرمایه گذاری کنید تا از از دست رفتن ارزش ملک خود جلوگیری کنید. علاوه بر این لازم است هزینه های نگهداری مقاطع در این مدت نیز در نظر گرفته شود.

فراموش نکنید، به طور کلی، این بازار در مقایسه با سایر بازارهای مالی مانند: طلا، دلار و املاک، پتانسیل سرمایه گذاری بلندمدت زیادی ندارد. به خصوص قطعات فولادی بسیار آسیب پذیر هستند. باید بدانید که اگر این قطعه در شرایط مناسب نگهداری نشود به زودی زنگ می زند و کیفیت خود را از دست می دهد. بدون شک این کاهش کیفیت بر قیمت در حین فروش تاثیر منفی می گذارد.

سرمایه گذاری کوتاه مدت

در نظر بگیرید که نوسانات در این بازار برای سرمایه گذاری در آهن در کوتاه مدت بسیار زیاد است. اگر بتوانید حرکت قیمت های بازار را به درستی پیش بینی کنید، می توانید در کوتاه مدت با خرید و فروش سهام به سودهای کلانی دست پیدا کنید. اول اینکه نیازی به سرمایه گذاری به اندازه روش قبلی ندارید. از طرفی در مدت زمان کوتاهی به درآمد مورد نظر دست خواهید یافت.

با این حال، باید توجه داشته باشید که در کوتاه مدت قیمت ها می توانند کاهش یابند. پس باید ریسک بالای آن را بپذیرید. بهتر است این نوع سرمایه گذاری را بدون تجربه یا دانش کافی از بازارهای مالی، اقتصاد یا حتی سیاست امتحان نکنید.

مفیدترین قطعات را انتخاب کنید

تنوع قطعات فلزی بسیار زیاد است، از ورق و تیرآهن گرفته تا پروفیل، لوله و .... معمولاً سرمایه گذاری در هر یک از این زمینه ها نتیجه می دهد. با این حال، بهتر است بر روی مرتبط ترین قسمت ها تمرکز کنید. در ادامه سودآورترین دوره های سرمایه گذاری را به شما معرفی می کنیم:

سلاح؛ زمان خوبی برای سرمایه گذاری در بازار سخت افزار است

حتما می دانید که این قطعه یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است. در بسیاری از پروژه های محلی و شهری نشانه هایی از این سطوح را خواهید دید. علاوه بر این، این بخش در صنایع دیگری مانند خودروسازی، ساخت تجهیزات مختلف، ماشین آلات صنعتی و غیره نیز کاربرد دارد. یکی از دلایل تولید این بخش، مصرف و تقاضای بالا است. علاوه بر این، صادرات در این مرحله تقریباً همیشه بازار موفقی دارد.

از طرفی قیمت این سهم تا حدودی توسط دولتی عرضه کننده این سهم در بورس کنترل می شود. در نتیجه سرمایه گذاری در آن ریسک کمتری را به همراه خواهد داشت. البته فراموش نکنید که قبل از سرمایه گذاری، قیمت یراق آلات را از طریق یک مرجع معتبر برای مدت چند ماه نظارت کنید. در این صورت می توانید با پیش بینی روند بازار بهترین فرصت را برای سرمایه گذاری در بازار سنگ آهن بیابید.

تیرها؛ زمان خوبی دیگر برای سرمایه گذاری

این قطعه یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی می باشد که انتخاب مناسبی برای سرمایه گذاری می باشد. این قطعات فولادی در انواع و اندازه های مختلف تولید می شوند. ما توصیه می کنیم که متداول ترین اندازه ها و انواع مورد استفاده را انتخاب کنید. در ایران تیرآهن های IPE 12 تا 20 بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان دارند. برای اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله مطمئن ترین راه برای پیش بینی هزینه تیرآهن و مقاطع فولادی خواهد بود.!!

بهترین روش معاملاتی را برای سرمایه گذاری در بازار فلز انتخاب کنید

فروش سخت افزار در مراکز مختلف انجام می شود. از کارخانه ها گرفته تا مشاغل خرده فروشی. این در حالی است که کارخانه ها این قطعات را با کمترین قیمت به فروش می رسانند. با این حال عموماً محصولات خود را زیر 22 تن نمی فروشند. از طرفی به دلیل شرایط خاصی که تعیین کرده اند، مستقیماً از آنها خرید کنید. تعداد متقاضیان و غیره زیاد است، مشکلات زیادی وجود دارد.

پس بهتر است سراغ کسب و کار یا شرکت ها بروید. برای سرمایه گذاری، خرید از تجار را توصیه می کنیم. زیرا این مراکز معمولاً با کارخانه ها ارتباط مستقیم دارند و قطعات را مستقیماً از این سازندگان تامین می کنند. در نتیجه آنها محصولات را با قیمت مناسب تری به شما ارائه می دهند.

با این حال، توجه داشته باشید که برای یک سرمایه گذاری مطمئن باید یک مرکز مطمئن را انتخاب کنید. زیرا کیفیت دوره ها بسیار متفاوت است و خرید دوره بی کیفیت جز ضرر سودی برای شما ندارد. بازرگانی آراد آهن یکی از مراکزی است که با ارائه قیمت های بسیار مناسب، اطمینان از شرایط نگهداری و ... می تواند شریک مطمئنی برای سرمایه گذاری سودآور باشد. برای آشنایی بیشتر با این تجارت می توانید به وب سایت این مجموعه به نشانی www.aradahan.com مراجعه کنید.

آیا می توانید روی خرید بورس حساب کنید؟

گاهی اوقات بخش ها با قیمت های بسیار مناسب در بورس عرضه می شوند. اما با شرایط بسیار خاص. به عنوان مثال، قبل از خرید باید یک کد تبلیغاتی دریافت کنید. ضمنا خرید فقط از طریق شرکت کارگزاری و همچنین به صورت مزایده امکان پذیر است که احتمال موفقیت آن بسیار کم است. مهم ترین نکته این است که شما مجوز ساخت پروژه را داشته باشید تا مصرف کننده واقعی این سهمیه دولتی باشید.

قبل از سرمایه گذاری در سخت افزار، نقدینگی را در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که فلزات مانند دلار یا طلا نیستند، بنابراین می توانید سرمایه خود را در هر زمانی برداشت کنید. اگر بازار در رکود باشد، پیدا کردن یک خریدار خوب آسان نیست. علاوه بر این باید زمانی که قیمت بالاست بفروشید تا به سود دلخواه برسید. گاهی اوقات ممکن است ارائه این شرایط کمی طول بکشد.

پس به شما توصیه می کنیم پول خود را در این بازار سرمایه گذاری نکنید. مخصوصاً دارایی های کلان خود مانند خانه، ماشین و ... را به تجهیزات تبدیل نکنید تا با مشکل مواجه نشوید.

هزینه حمل و نقل و ذخیره سازی را فراموش نکنید

هنگامی که فلز را در سطح بالایی خریداری می کنید، باید بدانید که هزینه حمل بار شما افزایش می یابد. به خصوص اگر بین شروع و مقصد فاصله زیادی وجود داشته باشد.

علاوه بر این باید انبار مناسبی برای نگهداری این قطعات در نظر بگیرید. اگر این قطعات با دیوار، کف و ... تماس داشته باشند و یا در انباری مرطوب و بدون تهویه مناسب نگهداری شوند، خیلی زود پوسیده می شوند. این پوسیدگی به این معنی است که آنها دیگر کارایی لازم را ندارند و هیچکس حاضر به خرید و مصرف آنها نیست. پس حتما قبل از سرمایه گذاری در بازار فلزات به این نکات فکر کنید.

سرمایه گذاری در بازار سخت افزار؛ فرصتی بی نظیر برای سود بالا

اهمیت بالای آهن در صنعت و اقتصاد، استفاده زیاد از این قطعات در زمینه های مختلف و .... تبدیل یک سرمایه گذاری آهنین به یک فرصت طلایی وضعیت این بازار در سال های اخیر گواه خوبی بر این امر است. گاهی اوقات سود این بازار از بازارهای مالی اصلی مانند دلار و طلا بیشتر است. البته سرمایه گذاری در این بازار با توجه به بایدها و نبایدها نتیجه می دهد. به عنوان مثال، شما باید مقداری دانش از تجزیه و تحلیل بازار و تجربه در پیش بینی قیمت داشته باشید. مفیدترین قسمت ها را هم می دانید. بیایید نگاهی به شرایط نگهداری قطعاتی که در این مقاله به آنها پرداختیم و ده ها مورد دیگر بیاندازیم.

فراموش نکنید که اقدامات احساسی، خرید و فروش در زمان نامناسب، تحویل از مراکز نامعتبر و .... قطعا ضررهای جبران ناپذیری برای شما به همراه خواهد داشت. ما برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در این بازار از تجربه و دانش متخصصان این حوزه کمک می کنیم. برای مشاوره رایگان با شماره 34055-031 تماس بگیرید.