دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: وضعیت ابتلا و بستری‌ها در کشور همچنان رو به افزایش است و بعد از موج چهارم که ما هنوز از شاخه نزولی پایین نیامده بودیم، مجددا وضعیت صعودی شد که دلایل متعددی داشت. از جمله این‌که سویه جدید دلتا آمد که قدرت سرایت بالاتری داشت اما صرف‌نظر از سویه‌های ویروس، افزایش بار بیماری را پیش از آنکه گردن ویروس بیندازیم، باید گردن خودمان بیندازیم‌. چون ذات ویروس، جهش است و در حال قوی‌تر شدن است.

رئیسی گفت: هیچ تفاوتی میان برخورد ما در برابر جهش‌های مختلف ویروس وجود ندارد. ما در هر حال باید پروتکل‌ها را رعایت کنیم. هرجا که پروتکل‌ها رعایت نشود، هر نوع از جهش ویروس باعث ابتلا و درگیری بیشتر می‌شود. زمانی که قدرت سرایت ویروس افزایش می‌یابد، یکی از کارهای ما تشدید پروتکل‌ها است که یک بخش آن این بود که در شهرهای قرمز به جز مشاغل گروه یک سایر مشاغل تعطیل باشند که عملا این اتفاق امکان‌پذیر نیست. هرچند ما همیشه از اصناف ممنون هستیم.

وی افزود: اگر صنف و مغازه‌ای تعطیل می‌شود برای این است که در خانه بمانند و مهمانی و مسافرت نروند. همه جای دنیا با افزایش بیماری به سمت لاک‌داون می‌روند اما این قضیه در کشور ما عجیب غریب است، وقتی می‌گوییم قرار است از چه روز و ساعتی تعطیلی آغاز شود برخی از روز قبلش راه می‌افتند و به سفر می‌روند.
با ۶ روز تعطیلی معجزه رخ نمی‌دهد

رییسی ادامه داد: اینکه انتظار داشته باشیم با ۶ روز تعطیلی معجزه رخ می‌دهد، درست نیست. افرادی که اکنون در خیابان‌ها هستند، مردمی هستند که پروتکل‌ها را رعایت نکردند. در مورد رعایت پروتکل‌ها ما شاید انتظار داریم که همه جا پلیس بگذاریم و جرایم خیلی سنگین بگذاریم اما این کار در طولانی‌مدت جواب نمی‌دهد. ما از زمانی که ویروس وارد کشور شد، مدام می‌گوییم سفر نروید که سبب تجمع نشود. عدم رعایت پروتکل‌ها سبب افزایش بیماری می‌شود.

آمار پایین رعایت پروتکل‌ها در کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه در شاخه صعودی پیک کرونا هستیم که البته به قله نرسیده است، اظهار کرد: پیش‌بینی من این است که احتمالا تا دو هفته آینده هم این وضعیت را خواهیم داشت و بعد از آن در برخی استان‌ها نشانه رسیدن به پیک را داریم و انتظارم این است که در هفته آینده در برخی استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان این سیر نزولی شود.

او گفت: این سیر نزولی به دلیل گسترش واکسیناسیون و افزایش نسبی رعایت پروتکل‌ها است. البته هنوز رعایت پروتکل‌ها رضایت‌بخش نیست و کمتر از ۵۰ درصد است. نباید فراموش کنیم که واکسیناسیون به تنهایی مانع انتشار بیماری نمی‌شود و حتما باید پروتکل‌ها رعایت شود.

رئیسی تاکید کرد: هدف اول ما و دنیا قطع زنجیره انتقال ویروس و پایان اپیدمی است. اگر کشوری ۱۰۰ درصد هم واکسن بزند، باز از شر ویروس در امان نیست. چون مردم همه کشورها باید واکسن بزنند. در کشور خودمان پیش‌بینی می‌کنم با توجه به روند موجود، از اواخر مهر شاهد کاهش مرگ‌ومیر خواهیم بود.

اتمام واکسیناسیون ۴۰ سال به بالا و گروه‌های پرخطر تا مهر

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: تا آخر مهر قطعا گروه سنی بالای ۴۰ سال را واکسینه کرده‌ایم. گروه سنی ۱۸ سال به بالا حدود ۶۰ میلیون نفر هستند و الان ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بالای ۵۰ سال داریم. تا پایان مهر ۲۲ میلیون نفر را می‌توانیم واکسینه کنیم و این عدد به علاوه گروه‌های در معرض خطر همچون مبتلایان به دیابت، سرطان و... است. تا پایان مهر مشاغل پرخطر از جمله رانندگان تاکسی و... هم واکسینه خواهند شد.

رئیسی با اشاره به تیتر منتشرشده از صحبت‌هایش در کلاب‌هاوس مبنی بر بدقولی روس‌ها در تحویل واکسن، تصریح کرد: من در خصوص واکسیناسیون ۶۰ سال به بالا صحبت می‌کردم و گفتم تا چهارشنبه با واکسن موجود و در اختیار، واکسیناسیون این افراد به اتمام می‌رسد و گفتم برای این موضوع روی خط تولید واکسن روسی در ایران حساب نمی‌کنیم و روی واکسن‌های موجود حساب می‌کنیم.

جزئیات برنامه‌ریزی‌ها برای واکسیناسیون کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: مجموع واکسن وارداتی ما حدود ۱۴ میلیون است که حدود ۱۰ میلیون آن توسط جمعیت هلال احمر وارد شده است. اکنون حدود ۱۵ میلیون واکسن در اختیار داریم که ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزارتای آن توزیع شده و بالای ۱۰ میلیون از آن تزریق شده است. خوشبختانه ژاپن هم برایمان واکسن آسترازنکا ارسال کرد که قسمتی از آن آمده است و جمعه آینده هم حدود ۲ میلیون واکسن دیگر به ما می‌دهند. تا آخر مرداد هم ۷ میلیون واکسن دیگر به دستمان خواهد رسید.

رئیسی ادامه داد: ما ۶۰ میلیون نفر داریم که باید واکسن دریافت کنند و برنامه‌ریزی ما این است که تا آخر امسال همه این افراد حداقل دوز اول را دریافت کنند. خوشبختانه واکسن تولید داخل را قرار است از مرداد، هفته‌ای یک میلیون به ما تحویل دهند اما از شهریور با توجه به راه‌اندازی خط صنعتی این میزان حداقل دوبرابر می‌شود و می‌توانیم ماهی ۷ تا ۸ میلیون بر تولید داخل حساب کنیم.

او گفت: با احتساب واکسن‌های خارجی و سبد کووکس به شکل میانگین از شهریور، ماهانه بین ۷ تا ۱۰ میلیون واکسن به دستمان می‌رسد که تا پایان ۷ ماه حدود ۷۰ میلیون واکسن خواهیم داشت. بنابراین خیال مردم راحت باشد که تا پایان سال همه گروه هدف حداقل یک دوز واکسن را دریافت خواهند کرد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت اظهار کرد: اگر ۷۰ درصد مردم دنیا حداقل یک دوز واکسن دریافت کنند، قطعا زنجیره قطع خواهد شد. اگر جمعیت زیادی از مردم واکسینه شوند، قطعا بر سویه‌های مختلف ویروس اثرگذار است. ما حتما باید واکسن بزنیم ولی تا زمانی که پاندمی در دنیا قطع نشده است، باید ماسک بزنیم.

وی با تاکید بر این‌که تزریق واکسن کرونا ۹۰ درصد شانس ادامه زندگی را بالا می‌برد، گفت: حتی با زدن یک دوز واکسن ۹۰ درصد احتمال مرگ و میر و ۸۰ درصد احتمال بستری کاهش می‌یابد. اگر به بیمارستان‌ها سر بزنیم و افراد ۷۰ سال به بالا را پیدا کنیم که بستری هستند، می‌بینیم که بیش از ۹۰ درصد آنها واکسن نزده‌اند. الان با واکسیناسیون سالمندان میزان بستری این افراد کاهش یافته و سن بستری پایین آمده است. اگر واکسن نبود، با توجه به سویه‌های جدید کرونا میزان بستری و مرگ و میر خیلی بیشتر از این بود.

رئیسی تاکید کرد: واکسیناسیون در حال انجام است و از روز شنبه (دیروز) هم با ابلاغ وزیر بهداشت سن واکسیناسیون ۲ سال کاهش یافت. در یک استان پیش‌بینی ما این است که مثلا ۲۰۰ هزار نفر باید برای واکسن ثبت نام کنند اما فقط ۱۲۰ هزار نفر می‌آیند و دو راه برای ما می‌ماند؛ یا اینکه منتظر بمانیم یا اینکه سن پایین‌تر را شروع کنیم. بنابراین تصمیم گرفتیم سن را کاهش دهیم تا افراد بیشتر برای دریافت واکسن بیایند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: مبتلایان به دیابت که انسولین دریافت می‌کنند، حدود ۶۰۰ هزار نفر هستند که در اولویت دریافت واکسن قرار دارند. مشاغل پرخطر شامل کارمندان بانک، رانندگان تاکسی و اتوبوس، مترو و... معلم‌ها، اساتید دانشگاه، نانواها، مرزبانان، زندان‌ها و... هم در حال اولویت‌بندی هستند.

معلمان و دانشجویان کی واکسینه می‌شوند؟

وی افزود: امروز یکشنبه قرار است در مورد معلمان تصمیم‌گیری قطعی شود. الان در مورد معلمان قرار نیست این افراد به مراکز تجمیعی ما بیایند واکسن بزنند. قرار است وزارت آموزش و پرورش خودش برنامه‌ریزی کند که مثلا در مدارس واکسینه شوند. واکسیناسیون به هیچ عنوان اجباری نیست. دانشجویان هم اولویت‌بندی شده‌اند که گروه عظیمی از آنها تا آبان واکسینه شوند و بعد از آن تا پایان آذر همه دانشجویان را می‌توانیم واکسینه کنیم.

لغو آزمون ارشد به عهده ستاد ملی مقابله با کرونا نیست

رئیسی در پایان صحبتش درباره برگزاری آزمون کارشناسی ارشد هم بیان کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا هیچ نقشی در لغو کردن هیچ آزمونی ندارد، فقط پروتکل ابلاغ می‌کنیم. می‌گوییم اگر می‌تواند پروتکل را رعایت کند آزمون را برگزار کند اما اگر نمی‌تواند نباید برگزار کند. سازمان سنجش، وزارت علوم و حتی وزارت بهداشت باید بر اساس پروتکل‌ها عمل کنند.