نکاتی در مورد پوست و مو

پوست و مو نقش مهمی در بدن انسان و حتی حیوانات دارد.

پوست با مساحت 2 متر مربع (2.5 یارد مربع) یکی از بزرگترین اندام های بدن است. پوست یک سد محافظ بین دنیای بیرون و عضلات بدن، اندام های داخلی و عروق خونی و اعصاب است. مو و ناخن از پوست می آیند و لایه دیگری از محافظت را ارائه می دهند. پوست متفاوت به نظر می رسد. این تغییر تنها به دلیل مواردی مانند افزایش سن نیست، بلکه نشان دهنده تفاوت های عاطفی و سلامت عمومی است.

داشتن پوست و موی پستانداران

یکی از ویژگی های پستانداران مو است، اگرچه برخی از گونه ها در طول زندگی خود بدون مو هستند. برخی از آنها از بدو تولد مو دارند.

مو کارکردهای زیادی دارد. گرم کردن در برابر سرما و انواع دیگر در برابر گرما یکی از وظایف آن است. در انسان در اثر فرآیند تکامل، موهای بدن ضعیف شده و عملکرد محافظتی خود را از دست دادند. مو همچنان این عملکرد و همچنین عملکرد زیبای خود را دارد. رشد موهای بدن روشی است که به زمانی برمی گردد که افراد مو برای ایجاد سایه موهای خود را می کشیدند. تحقیقات نشان می دهد که انسان 3.3 میلیون سال پیش موهایی را که بیشتر بدن را پوشانده بود از دست داده است.چگونه نوع پوست خود را تعیین کنیم

بسیاری از افراد نوع پوست خود را نمی دانند. به خصوص که پوست دائما در حال تغییر است. برای این منظور یک تست ساده نوع پوست در نظر گرفته می شود که تا حد قابل قبولی جواب می دهد.

آموزش تشخیص نوع پوست

صبح بعد از بیدار شدن از خواب باید صورت خود را با آب و صابون بشویید سپس خشک کنید و از هیچ ماده ای استفاده نکنید. در طول روز مدام با انگشتان دست به بینی و گونه های خود می پردازیم. این باید تا ساعت 17:00 ادامه داشته باشد. اگر در یک جا احساس پوسته پوسته شدن کردید و اثری از چربی تا ساعت 5 بعد از ظهر مشاهده نشد، آن ناحیه بسیار خشک است، اگر احساس کردید چرب نیست اما پوسته پوسته نمی شود، پوست خشک است و اگر فقط کمی چرب باشد، پوست خشک است طبیعی است. است.

در مورد پوست های چرب، پوست در طول روز بسیار چرب است و اگر در عرض یک ساعت بعد از شستشو پوست چرب باشد، پوست بسیار چرب است. در پوست های مختلط ترکیب موارد فوق دیده می شود به طوری که پیشانی و بینی چرب و گونه ها خشک می شود و این امر بسیار رایج است.

طبقه بندی انواع پوست و مو و مراقبت از آنها

پوست چرب

علت چربی پوست، فعالیت بیش از حد غدد چربی و ترشح بیش از حد سبوم در پوست است. همانطور که می دانیم سبوم به دلیل تحریک هورمون های جنسی ترشح می شود و به همین دلیل پوست بعد از بلوغ چرب می شود.

تاثیر غدد چربی روی هورمون ها کاملا ارثی است، بنابراین به طور خلاصه پوست چرب می تواند ارثی باشد، اما معمولا با افزایش سن میزان سموم کاهش می یابد، بنابراین پوست چرب در بزرگسالی پر می شود. جوان مورد دوم می تواند پوست طبیعی باشد، حتی اگر تغذیه بر افزایش ترشح غدد چربی تأثیری نداشته باشد. اما فعالیت بدنی را می توان تا حدودی موثر دانست، بنابراین پوست چرب یک علت داخلی دارد.
 

 

نحوه مراقبت از پوست:

صورت خود را روزی 2 بار با پاک کننده ملایم و آب سرد بشویید تا منافذ پوست بسته شود، همیشه از شوینده ملایم و بدون چربی با الکل یا ژل برای پوست های چرب استفاده کنید، توصیه می شود از صابون های اسیدی یا خنثی استفاده کنید. pH برای حفظ pH. از پوست، و پس از خشک شدن از تونیک برای پوست های چرب استفاده کنید.

تونیک ها بیشتر جنبه درمانی دارند و مکمل پاک کننده ها هستند و همچنین خاصیت ضد براقی و چربی دارند. پوست های چرب نیز می توانند از شیر پاک کننده استفاده کنند. پاک کننده های پوست چرب استفاده از تونرهای پوست چرب (لوسیون) را توصیه می کنند که چربی کمی دارند اما حاوی الکل یا اسید هستند پس از استفاده از پاک کننده.

مراقبت از پوست چرب و مو

افرادی که پوست چرب دارند نباید برای مدت طولانی زیر نور خورشید بمانند زیرا هم آفتاب و هم تعریق باعث بدتر شدن آکنه می شود. فیلترها و لوازم آرایشی مورد استفاده باید کم چرب و ترجیحاً بدون چربی باشند. استفاده از ضد آفتاب های روغنی روی پوست های چرب می تواند باعث زوال پوست، عرق کردن، جوش های سرسیاه و آکنه شود. با توجه به ضخامت پوست چرب، استفاده از لایه بردارهای مکانیکی (لایه برداری) و شیمیایی (اسیدی و کراتولیتیک) توصیه می شود.پاک کننده عالی برای پوست های چرب

پوست های چرب باید به طور مرتب تمیز شوند. در نظافت سالن به کمک مواد و تجهیزات مخصوص، چربی پوست از عمق پوست خارج شده و محصولات لازم به آن داده می شود. فرآیند پاکسازی آکنه را از بین می برد و کاهش می دهد. همچنین از ایجاد لک جلوگیری می کند. همچنین باعث پیدایش کومدون ها یا جوش های سر سیاه می شود. پوست های چرب نیز به رطوبت نیاز دارند، بنابراین با مرطوب کننده های فاقد چربی که حاوی مرطوب کننده هستند، آن را هیدراته نگه دارید. کمتر غذای سرخ شده و شکلات بخورید.

ماسک های مناسب برای پوست های چرب در درجه اول ماسک های جاذب چربی (ماسک خاک رس) هستند که چربی های اضافی سطح پوست را از بین می برند. برای پوست های چرب ساده بخور هیچ محدودیتی ندارد و می توانید تا زمانی که سلول های لایه شاخی کاملا نرم شوند بخور دهید و سپس از اسکراب استفاده کنید.

لوازم آرایشی مناسب برای پوست های چرب

لوازم آرایشی مناسب برای پوست های چرب بیشتر بر پایه پودر هستند. لوازم آرایشی پودری در دو نوع فشرده (پنکیک) و غیر فشرده در بازار موجود است و نوع غیر فشرده آن به دلیل توانایی بیشتر در جذب چربی مناسب تر است. علاوه بر این، پودر ظاهر براق پوست را بیشتر مات می کند و در این زمینه نیز مفید است.خشکی پوست و مراقبت از آن

باید در نظر داشته باشید که خشکی پوست به دلیل کمبود آب است یا ترشح کم غدد چربی پوست.

معمولا بیشتر پوست ها خشک می شوند. همانطور که پوست در معرض آفتاب و باد قرار می گیرد، آب بافت ها را از دست می دهد. فضاهای بسته و گرم مانند آشپزخانه یا محل کار غیر استاندارد باعث خشکی بیشتر پوست می شود.

افرادی که پوست خشک دارند باید از پاک کننده های مخصوص پوست خشک برای پاکسازی پوست استفاده کنند، روزی دو بار از مرطوب کننده ها استفاده کنند و مرتب مرطوب کنند. در آبرسانی سالن، مواد مرطوب کننده لازم به پوست شما می رسد.

پوست های خشک مستعد چین و چروک هستند اما اگر دقت کنید افرادی که پوست خشک دارند همیشه چین و چروک های زیادی روی پیشانی یا لب های خود دارند. بعد از جوانی، حتی در سن 35 سالگی، مراقب پوست خود باشید تا هیچ چین و چروکی روی صورت شما وجود نداشته باشد.

کرم را روی پوست و موی چرب استفاده کنید

اگر پوست کمی چرب است، باید از کرم های چرب استفاده کنید. این کرم ها معمولا حاوی امگا 3 و امگا 6 هستند. لازم به ذکر است که استفاده از صابون ها و مواد شوینده باید محدود شود و دفعات استفاده کاهش یابد. بهتر است از صابون با روغن بیشتر مانند گلیسیرین یا صابون کرم استفاده کنید. زیرا محیط قلیایی برای پوست های خشک بسیار خطرناک است. بهتر است به جای صابون معمولی، صابون اسیدی را جایگزین کنید.

نکات مهم در استفاده از کرم های مخصوص پوست های چرب

به جای استفاده از صابون، بهتر است از پاک کننده های مناسب دیگری مانند شیر پاک کن و کرم های پاک کننده استفاده کنید. هر چه پوست خشک تر باشد، پاک کننده روغن موثرتر است. برای پوست های خشک می توانید از تونر پوست های خشک که حاوی الکل کمتر و رطوبت بیشتر است با آب گرم استفاده کنید. پس از دوش گرفتن، به مدت 3 دقیقه از مرطوب کننده استفاده کنید. زیرا استحمام و رطوبت باعث از بین رفتن رطوبت پوست می شود. و بعد از 3 دقیقه پوست کاملا خشک می شود. شستن صورت با روغن بادام یا زیتون بسیار موثر است، یک سیب را برش بزنید و مدتی در یخچال بگذارید و به مدت 15 دقیقه روی صورت خود بمالید.تمام پوست و مو را خشک نگه دارید

پوست خشک نیاز به استفاده از کرم مرطوب کننده حاوی چربی های لازم دارد که به صورت کرم شب و روز موجود است.

کرم ضد آفتاب برای پوست خشک باید دارای SPF30 کافی باشد تا به راحتی روی پوست پخش شود. اگر روغن کمتری باشد، ضد آفتاب به خوبی روی پوست پخش نمی شود و باید از مرطوب کننده زیر نور آفتاب استفاده کرد.

استفاده از اسکراب

برداشتن پوست خشک باید حداقل باشد، مگر زمانی که لایه شاخی ضخیم است (مثلاً پوست خشکی که در معرض نور خورشید قرار گرفته است). استفاده از محصولات لایه بردار برای پوست های خشک نیز بسیار محدود است، مگر زمانی که لایه شاخی ضخیم باشد، توصیه نمی شود. از روغن های حاوی هیدروکسی اسید استفاده کنید. این ماده باعث لایه برداری ملایم پوست های خشک و مرده می شود، بنابراین استفاده از مرطوب کننده برای چنین پوستی پس از پاکسازی ضروری است.اثرات عطر بر روی پوست

کندر پوست را خشک می کند. بنابراین، بخور باید محدود باشد، اما در مراحل مراقبت از سالن، چون بعد از بخور کارهایی مانند هیدرودرما و استفاده از مواد مرطوب کننده انجام می شود، می توان زمان بخور را کاهش داد.

ماساژ برای پوست های خشک مفید است زیرا جریان خون را افزایش می دهد و بهتر است با کرم های چرب بیشتری ماساژ دهید.

ماسک های آبرسان باید روی پوست های خشک استفاده شود.

برای افرادی که پوست خشک دارند، لوازم آرایشی با چربی (کرم پودر با محتوای چربی بالا) و لوازم آرایشی پودری (پنکیک) توصیه می شود و لوازم آرایشی مبتنی بر آب توصیه نمی شود و همیشه از لوازم آرایشی ملایم بدون الکل استفاده کنید.

پوست معمولی و مراقبت

هنگام مراقبت از پوست معمولی خود، همیشه باید به خاطر داشته باشید که پوست را با مراقبت های غیر ضروری خشک نکنید و از شوینده های خشن و نامناسب استفاده نکنید. از ضدآفتاب مناسب استفاده کنید و در صورت لزوم مثلا در فصل زمستان از مرطوب کننده برای جلوگیری از خشک شدن پوست استفاده کنید.

رنگ هر شخصیتی به چیزی نیاز دارد. یک مرطوب کننده خوب، مرطوب کننده خوب و ضد آفتاب. در سنین بالا ضد چروک برای پوست مفید است. این کمترین مراقبتی است که می توانیم برای پوست خود انجام دهیم. دو بار در روز صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید و از آب خنک استفاده کنید.پوست مختلط و مراقبت از آن

روش مراقبت باید مخلوط شود. مثلاً استفاده از کرم سفید کننده روی صورت مهم است یا در ناحیه T.zone بیشتر تمیز شود. به این افراد توصیه می شود از ضد آفتاب بدون روغن استفاده کنند، اما قبل از استفاده از آفتاب باید از مرطوب کننده کافی در ناحیه گونه ها استفاده کنند. صورت خود را دو بار در روز با یک پاک کننده ملایم بشویید، گلاب برای طراوت پوست عالی است.

پوست حساس:

تمام پوست های ذکر شده ممکن است حساس باشند. آنها به هر عامل خارجی مانند محصولات مختلف، آب و هوای مختلف واکنش نشان می دهند و در نهایت به خشکی می روند. به راحتی تحریک می شود و باعث خارش، سوزش، قرمزی و ساییدگی پوست می شود. گهگاهی می جوشد.

بافت پوست

پوست، بزرگترین عضو بدن زنده، در واقع یکی از پیچیده ترین، جالب ترین و مولدترین اندام هاست. دستاوردها و تحقیقات دهه اخیر در شناخت ساختار و عملکرد پوست در بدن همیشه قدرتمندتر از مجموعه مطالعات دو قرن اخیر است.عملکردهای پوست

از بدن در برابر آسیب های مکانیکی، گرما و نور شدید محافظت می کند.

از ورود مواد شیمیایی و ورود میکروب ها و میکروارگانیسم ها به بدن جلوگیری می کند.

برخی از مواد مضر را از فعالیت متابولیک دستگاه گوارش و کبد حذف می کند.

هورمون ها و آنزیم ها را در بدن حفظ می کند.

به عنوان یک عضو تماس خارجی، پیام های حسی را از مغز و مرکز عصبی از طریق اعصاب ارسال کنید.

با کمک سلول های لانگرهانس نقش مهمی در سیستم ایمنی ایفا می کند.
 

 

ادامه: https://payju.ir/content/لیست-پزشکان-متخصص-پوست-و-مو-در-شیراز