اضافه وزن و چاقی این روزها افراد زیادی را تحت تاثیر قرار داده و تاثیرات نامطلوبی بر زندگی آنها گذاشته است. برخی از افراد در روابط اجتماعی مشکل دارند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند، برخی دیگر در روابط زناشویی و .... این افراد اغلب برای کاهش وزن اضافی خود به ورزش های مختلف و رژیم های غذایی مختلف می پردازند. ولی؛ حتی اگر لاغر شوند بعد از مدتی این اضافه وزن برمی گردد. اینجاست که روش‌های جدیدی مانند جراحی‌های کاهش وزن وارد عمل می‌شوند. این مداخلات انواع مختلفی دارند که پزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار از آنها استفاده می کند.

بالون معده یکی از روش های لاغری است که به دلیل غیرتهاجمی بودن طرفداران زیادی دارد. این روش نیازی به جراحی و برش ندارد و بالون از طریق آندوسکوپی در شکم فرد قرار می گیرد. در زیر، در مورد فرآیند، مزایا و عملکرد بیشتر خواهیم آموخت.


جراحی بای پس معده چیست؟

گذاشتن بادکنک معده راهی موثر برای کاهش وزن است. در این روش یک بالون سیلیکونی از طریق آندوسکوپی وارد معده فرد می شود تا با محدود کردن فضای معده و همچنین مقدار غذا، وزن بدن فرد کاهش یابد. روش امروزی به این صورت است که بالون حجم زیادی در معده می گیرد و پس از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری خواهید کرد.

به این ترتیب به مرور زمان شاهد کاهش وزن خود خواهید بود. به یاد داشته باشید، مانند سایر روش های کاهش وزن، بالون معده نیز نیازمند تعهد دائمی به یک سبک زندگی سالم است. شما باید با تغییر برنامه غذایی و ورزش خود از موفقیت بلندمدت این سیستم اطمینان حاصل کنید.بالون معده چگونه کار می کند؟

زیرا بالون گذاشتن در شکم روشی غیر تهاجمی و بدون نیاز به برش و بخیه است. بسیاری این روش را برای کاهش وزن انتخاب می کنند. برای این کار ابتدا بیمار را در اتاق درمان قرار می دهند و گلوی او را با اسپری بی حس می کنند. در واقع در برخی موارد تحت نظارت کامل از بیهوشی عمومی استفاده می کنند. شاید این بی حسی در گلو برای بیمار عجیب و متفاوت باشد. اما در نهایت بدون درد
 

در این روش، پزشک یک لوله نازک (کاتتر) را با یک بالون وارد معده می کند. تا گلو وارد معده می شود. در مرحله بعد، پزشک یک آندوسکوپ (لوله ای انعطاف پذیر با دوربین متصل) را در گلو و معده شما قرار می دهد. وجود دوربین به پزشک اجازه می دهد تا بالون را با نمک نمک پر کند. نگاهی بیندازید و اندازه نمایش داده شده را تنظیم کنید. این روش حدود نیم ساعت طول می کشد. معمولا یک تا دو ساعت بعد از عمل می توانید به خانه بروید.


آیا بای پس معده باعث کاهش وزن می شود؟

با توجه به تجربه و تحقیقات انجام شده، لاغری با بالون معده باعث کاهش 50 تا 70 درصدی وزن در عرض 6 ماه می شود. اگر چه برخی افراد مثلاً وزن بیشتری از دست می دهند. پس از کاهش وزن، بالون نقش حمایتی بیشتری در کمک به حفظ وزن جدید شما دارد.

البته این کاهش وزن را هم اضافه کنیم. بستگی به وزن اولیه شما دارد. همچنین، یک سبک زندگی سالم که باید بعد از جراحی بای پس معده دنبال شود. همانطور که می دانید، هیچ معجزه ای در کاهش وزن وجود ندارد، بنابراین مهم است که منظم و متمرکز بمانید تا در درازمدت به نتایج خوبی برسید.

بیمارانی که بالون معده را انتخاب می کنند، علاوه بر کاهش وزن، از مزایای بسیاری از این روش بهره مند می شوند. از جمله بیماری های مرتبط با چاقی. افرادی که مشکلات زیر را دارند با انجام تمرین با بادکنک وضعیت خود را بهبود می بخشند:

دیابت نوع 2

فشار خون

آپنه خواب

کمردرد و آرتروز

اعتماد به نفسعوارض جانبی بالون معده چیست؟

قرار دادن بالون در شکم یک روش ساده و کم خطر است. اما مانند هر جراحی دیگری، تعدادی از عوارض وجود خواهد داشت. اگر می خواهید در مورد آسیب بالون معده بدانید، لطفاً به موارد زیر توجه کنید:

معمولاً در چند روز اول پس از گذاشتن بالون حالت تهوع شدید ایجاد می شود که پزشک با تجویز داروی ضد تهوع آن را کنترل می کند.

برخی از بیماران به دلیل عدم تحمل؛ مجبور می شوند بالون را بردارند. برخی دیگر از مایعات داخل وریدی یا داروها برای کمک به کنترل حالت تهوع در هفته اول استفاده می کنند.

کم آبی بدن به دلیل مشکل در نوشیدن مایعات کافی از دیگر عوارض وجود مثانه در معده است که پس از تنظیم مثانه با معده برطرف می شود.

برخی افراد مشکلات گوارشی را تجربه خواهند کرد. زیرا بالون معده اثر آن را کاهش می دهد.

در مقایسه با سایر روش های جراحی کاهش وزن، بالون می تواند باعث کاهش وزن شود.


خطر بالون معده

همانطور که در بخش قبل ذکر شد؛ حدود یک سوم افراد پس از گذاشتن بالون معده بدون جراحی درد و حالت تهوع را تجربه می کنند که پس از چند روز برطرف می شود. با این حال، این روش ممکن است با خطراتی همراه باشد، اگرچه نادر هستند، که می توان با کمک بهترین پزشک متخصص و با تجربه، خطرات را کاهش داد و گاهی اوقات به صفر رساند. با این حال، برخی از این خطرات عبارتند از:

اگر بعد از جراحی دچار درد شکم، حالت تهوع و استفراغ شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

یکی دیگر از اثرات بادکنک کاهش اندازه آن است. به هر حال، احتمال ورود به دستگاه گوارش و تأثیر بر روده وجود دارد. برای مقابله با این مشکل قطعا نیاز به جراحی و برداشتن بالون خواهد بود.

سایر خطرات احتمالی کیست معده شامل شرایطی مانند تورم بیش از حد، پانکراتیت حاد، زخم یا سوراخ شدن دیواره است که برای ترمیم نیاز به جراحی دارد.
 

 

بالون معده برای چه کسانی مناسب است؟

با وجود تاثیر حباب معده بر کاهش وزن و چاقی. استفاده از این روش برای همه مناسب نیست. به طور کلی، کاندیدهای مناسب برای بالون معده شامل افراد زیر است:

افرادی که شاخص توده بدنی یا BMI بین 30 تا 40 دارند. کسانی که 20 تا 30 کیلوگرم وزن دارند.

افرادی که می خواهند سریع وزن کم کنند. اگر اضافه وزن دارید و تمایل زیادی به تغییر سبک زندگی خود دارید، ممکن است کاندیدای خوبی برای این روش باشید.

افرادی که به دنبال جراحی تهاجمی نیستند و می خواهند بدون بیهوشی و جراحی وزن خود را کاهش دهند.

افراد مبتلا به بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2.


افرادی که قبلا هرگز مری یا معده را جراحی نکرده اندمراقبت از بالون معده

پس از گذاشتن بادکنک معده در تهران، برای کاهش حالت تهوع و عادت کردن به آن، باید از رژیم غذایی مایع پیروی کنید. این غذا در ابتدا خیس است و به تدریج تبدیل به پوره می شود. در نهایت غذای شما نرم و قابل هضم می شود. زمانی که به بالون عادت کردید و اندازه آن در داخل معده تنظیم شد. می توانید به طور معمول غذا بخورید. توجه داشته باشید که یک رژیم غذایی سالم بر وعده های کوچک و تنوع تمرکز دارد. رعایت توصیه های غذایی نیز برای کاهش وزن موفق بسیار مهم است. علاوه بر تغییر سبک زندگی، باید طبق توصیه پزشک ورزش را شروع کنید. بدون رعایت دستورات پزشک به نتیجه دلخواه نخواهید رسید.

ادامه مطلب: https://balloontehran.com/